Підстави для ліквідації фермерського господарства


підстави ліквідаціїІнколи виникає така ситуація в підприємницькій діяльності, коли краще ліквідувати фермерське господарство, ніж штучно підтримувати його існування. Страшного в цьому немає нічого. Просто пам”ятайте, що українське законодавство передбачає певні правила щодо процедури припинення діяльності підприємства.
Підставами для припинення діяльності фермерського господарства (згідно ст. 35 Закону України «Про фермерського господарства») можуть бути :
1. визнання підприємства неплатоспроможним (банкрутом);
2. реорганізація підприємства;
3. ліквідація господарства внаслідок відсутності членів фермерського господарства чи спадкоємця, який би бажав продовжити займатися фермерством;
4. ліквідація «за власним бажанням».
Ось про це ми й поговоримо.
1. Визнання фермерського господарства банкрутом.
Процедура визнання фермерського господарства банкрутом прописана у відповідних статтях Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Підставою для такого рішення буде неспроможність фермерського господарства задовольнити на протязі шести місяців після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт вимог кредиторів по грошовим зобов”язанням та (або) неможливість виконання зобов”язаннь щодо сплати податків та зборів (обов”язкових платежів).
Заяву про порушення справи про банкрутство може подати до господарського суду як кредитор, так і боржник, тобто саме фермерське господарство. У останньому випадку цей обов”язок лягає на плечі голови фермерського господарства, який робить це , враховуючи такі нюанси:
– для початку потрібно отримати письмову згоду всіх членів фермерського господарства на ліквідацію;
– написати та підписати головою фермерського господарства заяву до суду;
– до заяви треба додати документи, передбачені ч.1 ст.11 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”  (вона містить вимоги до заяви кредитора чи боржника про порушення справи), та документи, що містять відомості про склад та вартість майна, що належить фермерському господарству та майна, що належить членам господарства на праві власності, про розмір доходів, які фермерське господарство може одержати після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт.
Вказані додаткові документи слід буде також надати суду разом із відзивом заяви про порушення справи про банкрутство, що подав кредитор. Відповідає за це також голова фермерського господарства.
Банкрутство слід очікувати, якщо після прийняття заяви про порушення справи про банкрутство фермерського господарства суд не отримає від голови господарства плану відновлення платоспроможності чи коли дозволену судом процедуру розпорядження майном фермерського господарства достроково припинять. Після дострокового припинення вказаної процедури господарський суд визнає фермерське господарство банкрутом і відкриє ліквідаційну процедуру.
До складу ліквідаційної маси фермерського господарства, тобто того майна, за рахунок якого будуть задовольняти претензії кредиторів, увійде нерухомість, яка знаходиться у спільній власності членів цього фермерського господарства ( у тому числі сільськогосподарська та інша техніка і обладнання, господарські та інші будівлі, меліоративні та інші споруди а також насадження, худоба, птиця, транспортні засоби, інвентар та інше майно, що були придбані для фермерського господарства за рахунок загальних коштів його членів), а також право оренди земельної ділянки та інші майнові права, які належать господарству і мають грошову оцінку.

Не включається до складу ліквідаційної маси майно, що належить голові та членам фермерського господарства на праві приватної власності, а також  майно, щодо якого доведено, що воно набуто на доходи, які не є у спільній власності членів фермерського господарства.

Нерухоме майно, а також майнові права щодо нерухомого майна, що включається до складу ліквідаційної маси фермерського господарства, можуть бути продані лише на аукціоні, обов’язковими умовами якого є збереження цільового призначення сільськогосподарських об’єктів, що продаються.

З дня прийняття постанови про визнання фермерського господарства банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури діяльність господарства припиняє свою діяльність. У решті ж питань, зокрема повноважень ліквідатора та задоволення вимог кредиторів, слід орієнтуватися на загальні норми  Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
2. Реорганізація.
Під реорганізацією прийнято розуміти припинення діяльності суб”єкта господарювання шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення з наступним переходом до новостворених підприємств усіх майнових прав та обов”язків колишнього підприємства. В цьому випадку якоїсь спеціальної процедури для фермерського господарства не передбачено, адже порядок реорганізації прописано нормами ст. 106 – 109 Цивільного кодексу України і для всіх господарств він однаковий.
Також потрібно звернути увагу на ст. 37 Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, в якому також прописано деякі особливості проведення державної реєстрації ліквідації юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.

3. Ліквідація внаслідок відсутності членів фермерського господарства
Як ми вже знаємо, членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їхні батьки, діти, інші члени сім”ї, родичі, котрі об”єдналися для спільного ведення фермерського господарства та визнають і дотримуються положень його статуту. В певний момент, в силу тих чи інших причин, може статися так, що не залишиться жодного члена фермерського господарства. В цій ситуації логічним буде припинення діяльності фермерського господарства. Якщо ж у господарства був лише один член і в нього відсутні спадкоємці, то майно підприємства може бути визнано судом за заявою органу місцевого самоврядування відмерлою спадщиною. Остання в цьому випадку переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (ст. 1277 Цивільного кодексу України).
Оскільки членів фермерського господарства, як ми вже говорили, немає, то останнє слово залишається за судом, який може ухвалити рішення про ліквідацію фермерського господарства на підставі позову відповідного органу податкової служби (на момент написання статті це Державна фіскальна служба). Це пояснюється тим, що однією з підстав для прийняття судового рішення про ліквідацію юридичної особи, що не пов”язано з її банкрутством, є неподання протягом року податкових декларацій та документів фінансової звітності до податкових органів. Отже, від часу, коли у фермерського господарства вже немає членів, до моменту подання відповідного позову має минути щонайменше рік.
4. Ліквідація фермерського господарства «за власним бажанням».
Потрібно зразу ж зазначити, що в Законі України «Про фермерське господарство» прописано лише те, що в разі реорганізації чи ліквідації господарства рішення приймає власник відповідно до закону та статуту. Про подробиці такої процедури нічого не згадується. Тому доводиться керуватися нормами Цивільного кодексу України (ст. 105, 110, 111), а також Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”. Дуже зручно, якщо процедура припинення діяльності фермерського господарства за рішенням засновників детально прописана у статуті. Це дозволяє уникнути багатьох неприємних ситуацій.
Про поетапне виконання процедури ліквідації фермерського господарства Ви зможете прочитати у статті « Етапи ліквідації фермерського господарства ».
Дякуємо за те, що Ви переглянули дану статтю.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *