Нарахування ЄСВ при скороченому та неповному робочому часі


ЭСВ при неповному роб часіЗгідно ст. 51 КЗпП працівник може виконувати своъ трудові обов’язки на умовах скороченого робочого часу. Тобто, час, на протязі якого робітник виконує роботу, зменшується, але робітник має право на отримання заробітної плати в розмірі повного окладу (тарифної ставки).

Така скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися лише для певних категорій працівників:

— для осіб, вік яких складає 16 – 18 років — не більше 36 годин на тиждень;
— для робітників, вік яких складає 15 -16 років ( а також учнів віком від 14 до 15 років, що працюють під час канікул) — не більше 24 годин на тиждень. Якщо учні працюють у вільний від навчання час протягом навчального року, то тривалість їх робочого часу не може бути більшою за половину максимальної тривалості робочого часу, яка передбачена для осіб відповідного віку;
— для робітників, що виконують роботи в шкідливих умовах праці — до 36 годин на тиждень (перелік професій, посад, виробництв та цехів із шкідливими умовами праці, робота в яких надає право на скорочену тривалість робочого тижня, вказано в постанові КМУ №163 від 21.02.2001 р.);
— для окремих категорій робітників спеціальними нормативними актами. Наприклад, до них належать працівники охорони здоров’я, освіти, інваліди 1 та 2 груп і т.д.

У ст. 56 КЗпП прописано положення, що регламентують роботи на умовах неповного робочого часу. Оплата праці в таких випадках нараховується пропорційно до відпрацьованого часу або ж в залежності від виробітку робітника.

Нарахування ЄСВ здійснюється відповідно до розміру зарплати.

Так, при скороченому робочому часі робітник отримує повну заробітну плату, отже, і нарахування ЄСВ здійснюється за загальними правилами.

При неповному ж робочому часісума заробітної плати, яка є базою для нарахування єдиного соціального внеску, може бути меншою за мінімальний розмір зарплати, що встановлено законодавством. Пам’ятаємо, що у 2015 році розмір мінімальної заробітної плати дорівнює 1218 грн. у січні-листопаді та 1378 грн. у грудні 2015 року.

При цьому, з 01 січня 2015 року, якщо база для нарахування ЄСВ (це правило не стосується виплат по цивільно-правовим договорам) не перевищує розміру мінімальної зарплати, що встановлено законом у місяці, за який проводиться нарахування такої зарплати (доходу), то при розрахунку суми ЄСВ, яка має бути сплачена роботодавцем, береться мінімальний розмір заробітної плати, що встановлено законом на місяць, за який нараховується зарлата (дохід), та ставка єдиного внеску,яку встановлено для відповідної категорії платника.

Це правило не застосовується до суми ЄСВ, що утримується із заробітної плати робітника.

Покажемо на прикладі. Якщо робітник працював на умовах неповного робочого часу та його заробітна плата за поточний місяць склала 1000 грн., то сума ЄСВ повинна розраховуватися так:

— ЄСВ, що сплачється роботодавцем (ставка, наприклад, 37%): 1218 грн. х 37% = 450,66 грн.;

— ЄСВ, що утримується із зарплати працівника (ставкою 3,6%): 1000 грн. х 3,6% = 36,00

 

 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *