Правила розрахунку індексації за березень 2015 року з таблицею та прикладом.


індексація зарплатиВ даний час в Україні склалася така ситуація, коли індекс споживних цін невпинно зростає. А він же впливає на дуже багато економічних чинників. В тому числі, даний індекс використовується і при проведенні індексації заробітної плати робітників. В даній публікації ми й розповімо, як потрібно розрахувати індексацію зарплати робітників фермерського господарства за березень 2015 року.

Спиратися при проведенні індексації зарплати потрібно на 2 законодавчих акта:

1. На Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII, із змінами та доповненнями;
2. На Постанову КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Отже, як самостійно розрахувати суму індексації та зробити це правильно?

Перш за все, потрібно визначити, який на момент проведення індексації діє розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Адже заробітна плата, що більша за розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає. Зазвичай, розмір прожиткового мінімуму встановлюється один раз на початок поточного року. Та в реаліях нашого часу зміни до законодавства трапляються дуже часто та неочікувано. Тому бухгалтеру потрібно бути пильним. Наразі, у березні цього року даний показник дорівнює 1218 грн. 00 коп.
Наступним кроком є визначення індексу зростання споживчих цін. Потрібно зазначити, що фактична індексація, так би мовити, затримується на два місяці. Так, у березні 2015 року бухгалтер може дізнатися лише індекс приросту споживчих цін за січень, який було опубліковано до 10.02.2015 року.

Нижче наведено формулу для розрахунку індексації . Вона виглядає так:

І = Д х Ісц : 100, де
І — сума індексації, яка підлягає нарахуванню та виплаті.

Д — дохід, який підлягає індексації у грошовому вигляді.
Ісц — індекс приросту споживчих цін (наростаючим підсумком), починаючи із базового місяця.

Далі поговоримо про правила проведення індексації зарплати робітників.

В Україні кожне підприємство, що використовує найману робочу силу, повинне проводити нарахування та виплату індексації зарплати. Здійснюється це в ті ж строки, що встановлені і для виплати заробітної плати робітникам підприємства.
Індексуються всі доходи, які мають систематичний характер (зарплата, премії, стипендії, надбавки і т.п.). Проводиться індексація в межах прожиткового мінімуму. Тобто, якщо у березні 2015 року робітник отримає заробітну плату, вищу за 1218 грн., то проіндексовано буде лише суму 1218 грн.
Індексація повинна нараховуватися кожному штатному робітнику господарства, починаючи з базового місяця. Для кожного робітника базовий місяць визначається індивідуально. Перша індексація проводиться в місяці прийняття робітника на роботу, а базовим місяцем у цьому випадку вважається місяць, що передує місяцю працевлаштування. Також базовим місяцем вважається той, в якому робітникові було підвищено заробітну плату. В такому місяці індексацію на зарплату робітника не проводять, а підрахунок приросту індексу споживчих цін розпочинають з наступного за базовим місяцем. При цьому, якщо зростання зарплати робітника менше за суму передбачуваної індексації, потрібно розрахувати різницю між цими сумами та доплачувати її робітникові щомісячно аж до наступного зростання зарплати.
Поріг для обов’язкового нарахування і виплати індексації в Україні дорівнює 101%. Отже, в місяці, коли індекс споживчих цін, що розраховується наростаючим підсумком, починаючи з базового місяця, для робітника перевищить поріг в 1%, потрібно буде здійснити нарахування і виплату індексацію такому робітнику.

Таблиця індексації заробітної плати за березень 2015 року для безкоштовного скачування знаходиться тут: Таблиця індексації заробітної плати на березень 2015 року.

Як нею користуватися: спочатку знаходите базовий місяць у першій колонці, скажімо жовтень 2012 року. Потім знаходите нарахування індексації, припустимо що це лютий 2015 року. На перетині рядка з стовпцем і буде знаходитися потрібний вам приріст індексу споживчих цін у відсотках – 25,7. Тепер підставте його в формулу, наведену вище.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за березень 2015 року.

Наприклад, робітнику Козлову М.Ш. за березень 2015 року було нараховано такі доходи:

Заробітну плату — 1500 грн.
Надбавку за умови праці —300 грн.
Премію за квартал — 600 грн.
Доплату за сумісництво — 300 грн.
Базовим місяцем (підвищувалася зарплата) є серпень 2014 року.

З вище наведеного переліку доходів індексації підлягають тільки зарплата та надбавка до неї, адже лише вони носять постійний характер. Отже, індексувати потрібно 1800 грн. Сума значно вища за граничний рівень (1218 грн.). Отдже, індексації підлягає лише сума в 1218 грн.
При проведенні розрахунку індексації у березні 2015 р., ми використовуємо приріст індексу споживчих цін у січні 2015 року, а він дорівнює 103,1%.
На перетині рядка серпень 2014 р. та стовпчику березень 2015 р. знаходимо приріст індексу споживчих цін, який складе 14,00%.

Як бачимо, індексація робітнику 170,52 грн. (1218,00*14/100).
Сподіваємося, що дана публікація допомогла Вам.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *