Правила розрахунку індексації за травень 2015 року з таблицею та прикладами.


індексація зарплати за травень 2015 р.В даний час в Україні склалася така ситуація, коли індекс споживних цін, який впливає на дуже багато економічних чинників, невпинно зростає. В тому числі, даний індекс використовується і при проведенні індексації заробітної плати робітників. В даній публікації ми й розповімо, як потрібно розрахувати індексацію зарплати робітників фермерського господарства за травень 2015 року.
Спиратися при проведенні індексації зарплати потрібно на 2 законодавчих акта:
1. На Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII, із змінами та доповненнями;
2. На Постанову КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Отже, як самостійно розрахувати суму індексації та зробити це правильно?

Перш за все, потрібно визначити, який на момент проведення індексації діє розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Адже заробітна плата, що більша за розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає. Зазвичай, розмір прожиткового мінімуму встановлюється один раз на початок поточного року. Та в реаліях нашого часу зміни до законодавства трапляються дуже часто та неочікувано. Тому бухгалтеру потрібно бути пильним. Наразі, у травні цього року даний показник дорівнює 1218 грн. 00 коп.
Наступним кроком є визначення індексу зростання споживчих цін. Потрібно зазначити, що фактична індексація, так би мовити, затримується на два місяці.
Нижче наведено формулу для розрахунку індексації . Вона виглядає так:
І = Д х Ісц : 100, де
І — сума індексації, яка підлягає нарахуванню та виплаті.
Д — дохід, який підлягає індексації у грошовому вигляді.
Ісц — індекс приросту споживчих цін (наростаючим підсумком), починаючи із базового місяця.

Далі поговоримо про правила проведення індексації зарплати робітників.

В Україні кожне підприємство, що використовує найману робочу силу, повинне проводити нарахування та виплату індексації зарплати. Здійснюється це в ті ж строки, що встановлені і для виплати заробітної плати робітникам підприємства.
Індексуються всі доходи, які мають систематичний характер (зарплата, премії, стипендії, надбавки і т.п.). Проводиться індексація в межах прожиткового мінімуму. Тобто, якщо у травні 2015 року робітник отримає заробітну плату, вищу за 1218 грн., то проіндексовано буде лише суму 1218 грн.
Індексація повинна нараховуватися кожному штатному робітнику господарства, починаючи з базового місяця. Для кожного робітника базовий місяць визначається індивідуально. Перша індексація проводиться в місяці прийняття робітника на роботу, а базовим місяцем у цьому випадку вважається місяць, що передує місяцю працевлаштування. Також базовим місяцем вважається той, в якому робітникові було підвищено заробітну плату. В такому місяці індексацію на зарплату робітника не проводять, а підрахунок приросту індексу споживчих цін розпочинають з наступного за базовим місяцем. При цьому, якщо зростання зарплати робітника менше за суму передбачуваної індексації, потрібно розрахувати різницю між цими сумами та доплачувати її робітникові щомісячно аж до наступного зростання зарплати.
Поріг для обов’язкового нарахування і виплати індексації в Україні дорівнює 101%. Отже, в місяці, коли індекс споживчих цін, що розраховується наростаючим підсумком, починаючи з базового місяця, для робітника перевищить поріг в 1%, потрібно буде здійснити нарахування і виплату індексацію такому робітнику.
Таблиця індексації заробітної плати за травень 2015 року для безкоштовного скачування знаходиться тут: Таблиця індексації зарплати за травень – червень 2015 року.
Як нею користуватися: спочатку знаходите базовий місяць у першій колонці, скажімо жовтень 2012 року. Потім знаходите нарахування індексації, припустимо що це лютий 2015 року. На перетині рядка з стовпцем і буде знаходитися потрібний вам приріст індексу споживчих цін у відсотках – 25,7. Тепер підставте його в формулу, наведену вище.

Приклад нарахування індексації зарплати, коли базовим місяцем є місяць прийняття робітника на роботу.

Співробітник Козлов М.Л. був прийнятий на посаду менеджера у грудні 2013 року. Заробітна плата дорівнює 3000 грн. Зарплата не змінювалася, премій і надбавок не було.
Для нарахування індексації потрібно визначити суму зарплати, що підлягає індексації. Оскільки зарплата Козлова М.Л. значно більша за рівень прожиткового мінімуму для однієї працездатної особи в Україні, то індексувати потрібно лише суму 1218 грн. 00 коп.
В таблиці коефіцієнтів індексації зарплати потрібно знайти перетин базового місяця (листопад 2013 року) та стовпця із назвою травень 2015 року. Бачимо, що підрахований наростаючим підсумком індекс споживчих цін для розрахунку індексації заробітної плати дорівнює 50,9. Далі виконуємо сам розрахунок:
1218 * 50,9 / 100 = 619,96 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за травень 2015 року коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати.

Змінимо умови попереднього прикладу – Козлову М.Л. у грудні 2013 року підвищили заробітну плату з 2500 грн. до 3000 грн. Все інше залишимо без змін.
Пам”ятаємо, що індексації підлягає лише частина зарплати робітника, яка дорівнює 1218 грн.
Щодо базового місяця, то ним буде місяць підвищення зарплати, тобто грудень 2013 року.
Як і в попередньому випадку, знаходимо перетин рядку з назвою грудень 2013 року та стовпця з назвою травень 2015. Бачимо значення 50,1. Розраховуємо суму індексації:
1218 * 50,1 / 100 = 610,22 грн.

Читайте також: Правила розрахунку індексації за квітень 2015 року з таблицею”.
Сподіваємося, що дана публікація допомогла Вам.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *