Відміна печаток – як бути?


печатьНещодавно набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» і одним із його положень було відмінено обов’язкове використання печаток юридичними особами у своїй підприємницькій діяльності.

Слід відмітити, що за кордоном у більшості розвинених країн застосування печаток вже давно вважається пережитком минулого. Але то у них. А в нашій країні таке нововведення має скоріше більше недоліків, ніж переваг.

Звичайно, печатки досить легко і часто підроблялися, а під час рейдерського захоплення втрата печатки унеможливлює подальшу діяльність господарства. Здавалося б, законодавці зробили добре діло, та, на нашу думку, для подібних змін час ще не настав.

Скажімо, до цього часу підписання договорів та контрактів відбувалося у досить зрозумілий спосіб, тобто документ завірявся підписом керівника господарства та печаткою. Якщо ж договір підписувався довіреною особою, то на її ім’я надавалася довіреність, посвідчена все тією ж печаткою та підписом керівника. Як же підтверджувати повноваження особи, що повинна посвідчувати документи за відсутності печатки? Ось тут і виникають перші труднощі. Адже підписати довіреність може будь хто.

 Можливим виходом є пред’явлення довіреності, завіреної у нотаріуса. Звичайно, ж це зайві клопоти та матеріальні витрати та що робити?

На нашу думку, господарствам поки що не слід відмовлятися від практики використання печаток. Адже це значно спрощує механізм підприємницької діяльності а вартість печаток не така вже й висока. До речі, положення вище зазначеного закону лише скасовують обов’язковість використання печаток. При бажанні ж, підприємство може й далі використовувати їх у своїй операційній діяльності.

Та, задля уникнення всіляких непорозумінь ми радимо зазначити у змінах до статуту  обов’язковість використання печаток на підприємстві.

Більшість підприємств, ми гадаємо, навряд чи відмовляться від застосування печаток. Та будуть і ті, хто з тих чи інших причин скористаються нововведеннями. Тому особливо обережними слід бути тим господарствам, які будуть відпускати свої товари та послуги таким контрагентам. Адже серед них можуть бути такі, які після прийняття товару можуть відмовитися його оплачувати, ставлячи під сумнів підписи на накладних чи актах приймання-передачі. Крім того, до вас можуть звернутися шахраї з довіреностями, нібито підписаними директором вашого підприємства-партнера і намагатися отримати за ними матеріальні блага.

Тому, при роботі з підприємствами, які не мають печаток, потрібно особливу увагу приділяти  перевірці представників контрагента на питання дійсності їх повноважень. Потрібно вимагати у них для перевірки статутні документи,  документи, що посвідчують особу. А найкращим варіантом в такій ситуації було б затвердження форми зразків підписів осіб, що відповідальні за підписання документів та отримання матеріальних благ.

Крім того, не забувайте, що тепер будь хто може підробити підписи, скажімо, на протоколі загальних зборів чи на змінах до статуту та надати такі документи державному реєстратору. Який , до речі, не зобов’язаний перевіряти достовірність підписів. Відповідно, зміни будуть внесені до ЄРПОУ.  А доводити, що вони є незаконними доведеться у судовому порядку, з великими затратами часу та коштів. Тому потрібно постійно тримати ситуацію під контролем.

Альтернативою печаткам може бути застосування подвійного підпису. До речі, подібна практика є досить поширеною у компаніях з іноземними інвестиціями та суттєво зменшує ризики підроблення документів.

Обов’язковість підписання документів кількома особами  також потрібно закріпити у змінах до статуту господарства або  у внутрішніх інструкціях чи положеннях. Якщо ж представляють підприємство дві особи, то діяти вони повинні лише спільно.

Якщо господарство прийме рішення про перехід на процедуру подвійного підпису, то про таку подію слід проінформувати публічно своїх контрагентів.

Таким чином відміна печаток, можливо, дійсно є умовою для спрощення ведення бізнесу, проте українські підприємства повинні бути готові до виникнення перелічених вище проблем, а кожне підприємство має індивідуально підходити до питання відміни печаток, зважити всі можливі ризики та обрати для себе найбільш оптимальний варіант роботи.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *