Військовий збір – знову зросла база для оподаткування


військовий збірЗ 13 березня 2015 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 р. № 211-VIII. Далі будемо називати його Закон № 211.

У відповідності до цього закону база для оподаткування військовим збором значно зросла. Таким чином  урядовці, мабуть вирішили наповнити пусту українську казну.

Як ви мабуть пам’ятаєте, на самому початку військовим збором обкладалися в основному доходи по заробітній платі. З початку цього року базу розширили до всіх доходів, які оподатковуються ПДФО. Судячи з усього, цього виявилося замало. І ось, на нас чекають нові зміни.

Тепер згідно вимог Закону № 211 оподаткуватися військовим збором повинні також і деякі доходи, що не оподатковуються ПДФО, зокрема:

–          проценти, які нараховують на цінні папери, емітовані Мінфіном і на боргові зобов’язання НБУ (пп. 165.1.2 ПКУ);

–          дивіденди, що нараховують платнику податку у вигляді акцій (паїв, часток), випущених юридичною особою — резидентом, яка здійснює нарахування цих дивідендів, при умові що дане нарахування ніяким чином не впливає на пропорції (частки) участі всіх власників (акціонерів) у статутному фонді емітента та призводить до зростання розміру статутного фонду емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПКУ);

–          сума доходу, яку отримує платник податку за продані (здані) ним побутові відходи, вторинну сировину, брухт кольорових металів, в тому числі використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), брухт дорогоцінних металів, що проданий НБУ (пп. 165.1.25 ПКУ) та залишки і брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД);

–          доходи, отримані від операцій із валютними цінностями (окрім цінних паперів), які пов’язані із переходом права власності на такі валютні цінності. Винятком є доходи, що прямо оподатковуються за іншими нормами р. IV ПКУ (пп. 165.1.51 ПКУ);

–          інвестиційний прибуток від операцій із борговими зобов’язаннями НБУ та казначейськими зобов’язаннями України, емітованими Мінфіном, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти (пп. 165.1.52 ПКУ).

Найбільш спірним в даному випадку є оподаткування військовим збором операцій із валютними цінностями. Адже, якщо сприймати нововведення буквально, то з 13 березня будь-яка особа, що купує чи продає валюту, зобов’язана сплачувати військовий збір із суми операції. З іншого боку, при купівлі чи продажу валюти особа ніяких матеріальних благ не отримує. Погодьтеся, якщо податківці будуть наполягати на оподаткуванні військовим збором подібних операцій, то це викличе величезну хвилю обурення у населення країни і однозначно призведе до значного зростання тіньових валютних операцій. Що ж, будемо чекати на роз’яснення від податкових органів.

Проте, не можемо не відзначити, що в проведених нововведеннях є і позитивні моменти.

Зокрема, раніше виникало багато питань з приводу того, як оподатковувати військовим збором отриману спадщину та подарунки від членів сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 174.2.1 ПКУ).

Раніше ДФС чітко вказувала на те, що такі доходи повинні включатися до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та повинні обкладатися військовим збором.

Тепер же у пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ зазначено, що доходи, які згідно з р. IV ПКУ оподатковуються за 0 ставкою, звільняються від оподаткування військовим збором. Отже, з 13 березня 2015 року податкові органи вже не зможуть вимагати утримання військового збору із суми спадщини.

Дякуємо за перегляд даної статті і сподіваємося. Що вона Вам допомогла.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *