Облік компенсації за знищення посівів


знищені посівиІнколи складається ситуація, коли сторонні організації під час виконання певних робіт (наприклад, під час проведення геологорозвідувальних робіт) пошкоджують земельні ділянки господарств, на яких здійснюється їх діяльність. В результаті може бути знищено весь чи частина врожаю а сільськогосподарському підприємству завдаються певні збитки. в такому випадку слід оформляти отримання коштів від організації, яка завдала земельній ділянці господарства шкоди як компенсацію за заподіяну шкоду.

Розглянемо ситуацію, коли було знищено посіви. В такому випадку у дохід не включають суму компенсації витрат, які входять, зокрема, у собівартість посівів (тобто прямі витрати), бо вони включаються до витрат тільки в період реалізації готової продукції. А так як вище згаданої реалізації ще не було, то не було й витрат, що включають в її собівартість у податковому обліку.
Коли ж у суму, що компенсується господарству входить наприклад, недоотриманий прибуток чи інші витрати, що увійшли не в склад собівартості посівів, а у витрати в період їх виникнення, то такі суми потрібно включати в дохід. Тому для сільгосппідприємства, що є платниками податку на прибуток повинні в розрахунку розміру збитків показувати такі суми окремо ( недоотриманий дохід, собівартість, інші втрати).
Сума коштів, що отримується за пошкоджені посіви, буде враховуватися при обрахуванні частки сільськогосподарського виробництва як дохід від «іншої» (несільськогосподарської) діяльності, а, значить, може вплинути (якщо сума істотна) на розмір такої частки.
Пам’ятайте, що при отриманні господарством компенсації за завдані збиткіи не відбувається поставка товарів , а отже, така операція не оподатковується ПДВ.
Одначе господарство при цьому немає і підстав для отримання податкового кредиту, який був сформований при придбанні товарів чи послуг, що були використані в процесі вирощування посівів, які були пошкоджені під час здійснення певних робіт іншою організацією. Податковий кредит за такими товарами (послугами) слід відкоригувати шляхом нарахування податкових зобов’язань з ПДВ враховуючи ціни їх придбання. Сільськогосподарські підприємства, що знаходяться на спеціальному режимі оподаткування нараховують такі зобов’язання в спецрежимної декларації з ПДВ.
Тепер щодо бухгалтерського обліку компенсації за завдані збитки.
Припустимо, господасртво та стороння організація дійшли згоди щодо суми та умов компенсації за завдвні збитки. Перше, що потрібно зробити бухгалтерії господарства, це списати ті витрати, які було понесено господарством на вирощування посівів, тобто незавершене виробництво: Дт субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» – Кт 23 «Виробництво». І лише після цього показати дохід від отриманої від сторонньої організації суми завданих збитків: Дт 374 «Розрахунки за претензіями» – Кт 715 «Отримані штрафи, пені, неустойки».
У випадку якщо ситуація буде вирішена на користь продажу посівів, сільськогосподарському господарству потрібно визнати дохід від такої операції: Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – Кт 719 «Інші доходи від операційної діяльності». Паралельно проводиться списання собівартості незавершеного виробництва: Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» – Кт 23 «Виробництво».

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *