Страхування під час провадження фермерської діяльності


уроНа сьогоднішній день основними об’єктами провадження сільськогосподарської діяльності є фермерські господарства, яким властиве особливе правове становище через ризиковий характер виробництва продукції. На процес вирощування однорічних і багаторічних сільськогосподарських культур, що займають значну частину земельних ресурсів України, впливають кліматичні фактори та мало прогнозовані природні чинники. З метою підтримання колективних і приватних господарств державою був введений спеціальний вид страхової діяльності – страхування врожаю.

Основні положення

Страхувальниками врожаю зернових культур і цукрових буряків можуть виступати фермерські господарства всіх форм власності, а страховиками – юридичні особи, що отримали ліцензію на провадження цього виду діяльності. Згідно Постанові Кабінету Міністрів України № 1000 від 11 липня 2002 року, об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані з неотриманням або недоотриманням врожаю через вплив страхових випадків (ризиків), до числа яких відносять:

 • вимерзання;
 • град;
 • вогонь;
 • повіні;
 • водні селеві потоки;
 • засуху або надлишкові опади;
 • землетруси, зсуви;
 • стихійне і непередбачуване розповсюдження шкідників або хвороб рослин;
 • протиправні дії третьої сторони.

Деякі види врожаю не підлягають страхуванню:

 • культури, що вирощуються на сінокосах для годування худоби;
  рослини, посіяні на зелене добриво;
  посіви, що висіваються на неврожайну ділянку понад три роки поспіль;
  врожаї, розташовані не в зоні офіційного землевпорядкування.

При нарахуванні страхових сум і страхових внесків до уваги береться вартість майбутнього врожаю, що обчислюється шляхом множення фактичної кількості гектар засіяної площі на коефіцієнт середньої врожайності (вираховується на основі даних страхувальника за останні 5 років) та на очікувану ціну центнера зернової продукції або цукрових буряків.

Специфіка ризиків при підписанні договору страхування врожаю

Незважаючи на законодавчо встановлені норми провадження страхової діяльності в сфері сільського господарства, за останні роки сформувалась низка негативних тенденцій, що не дозволяють фермерам захистити власні майнові інтереси. Одна з них – висока вартість страхових послуг, обумовлена значними витратами страховиків на проведення попередніх експертиз щодо встановлення вартості врожаїв, зібраних на різних угіддях, і визначення розмірів збитків. На жаль, відсутність єдиних стандартів грає на руку компаніям-шахраям, що в кінцевому випадку загалом підриває довіру до страхування врожаю як виду правової діяльності.

На рівні підготовки до підписання страхового договору страхувальник та страховик отримують асиметричну інформацію щодо потенційних врожаїв і передумов появи страхових ризиків. Природно, що керівники фермерських господарств будь-яких форм власності знають дещо більше про особливості вирощування зернових культур або цукрових буряків на кожній окремій ділянці поля, а страховик покладається на дані лише власного інформаційного центру. Як наслідок – через неможливість отримання адекватного страхового захисту фермер змушений відмовлятися від підписання договору страхування, здійснюючи діяльність на власний ризик.

Перспективи розвитку страхування фермерської діяльності

На сьогоднішній день задовільний правовий захист фермерської діяльності здатна забезпечити лише обмежена кількість страхових підприємств, які мають достатні грошові резерви і розгалужену систему представництв, де працюють кваліфіковані галузеві спеціалісти. До числа таких страховиків можна віднести компанії «АСКА», «Оранта», «Брокбізнес», «Dominanta», на долю яких припадає більше ніж 90% всіх застрахованих наділів. Статистичні дані свідчать, що під правовий захист підпадають лише 8-10% врожаїв щорічно, і така негативна тенденція зберігається з року в рік.

Хочеться сподіватися, що інші страхові компанії, яких в країні велика кількість, також долучаться до страхування сільськогосподарської продукції шляхом створення пулів зі значним капіталом, а під страхування фермерської діяльності будуть підпадати не тільки врожаї зернових культур і цукрових буряків, але й багаторічні насадження, сільськогосподарські тварини, транспортні засоби, нерухоме майно господарського призначення, обладнання та товарно-матеріальні запаси.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *