Землі фермерського господарства


Земля ФГ На жаль, Ви зможете зареєструвати фермерське господарство не раніше, ніж Вам вдасться оформити право на землю. Цього вимагає  ч.1 ст.8 Закону України “Про фермерське господарство”:  фермерське господарство підлягає держреєстрації лише після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його держреєстрації.

До речі,  фермерські господарства можуть використовувати у своїй діяльності такі види земельних ділянок:

– земельні ділянки,  які належать членам фермерського господарства на праві приватної власності;

– земельні ділянки, що належать фермерському господарству на праві власності як юридичній особі;

– земельної ділянки, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди.

Зверніть увагу на те, що згідно  ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатне отримання земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, що розташовані на території міської, селищної чи сільської ради, на території якої  знаходиться фермерське господарство ( якщо, звичайно, є вільні земельні ділянки).

Якщо Ви маєте у власності землю, яку будете використовувати для здійснення фермерської діяльності (наприклад, Ви її успадкували чи це Ваш пай), то Ви не зобов’язані подавати заяву про надання прав на землю до органів державної влади чи місцевого самоврядування  та можете зразу ж подавати документи для проведення державної реєстрації фермерського господарства державному реєстратору.

Також потрібно не забувати, що з 1 січня 2013 р. в Україні було запроваджено нову систему реєстрації прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно.

Для отримання земельної ділянки в межах населеного пункту Вам потрібно  звертатися з заявою до місцевої ( сільської, селищної, міської) ради, а за межами населеного пункту- до райдержадміністрації (п. 12 Перехідних положень ЗКУ).

У заяві про надання земельної ділянки ви повинні будете вказати як бажаний розмір і місце розташування ділянки ( це робиться й у разі отримання земельних ділянок іншого призначення), так і кількість членів фермерського господарства, наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обгрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності господарства. Зрозуміло, що остання інформація буде стосуватися радше намірів, адже на цій стадії, фермерське господарство ще не не існує.

До заяви потрібно додати документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі членами фермерського господарства. Ці вимоги стали альтернативою вже скасованому професійному відбору і відсіюють “лівих” претендентів.

 Подальші дії передбачають:

– надання райдержадміністрацією або місцевою радою згоди на підготовку проекту відведення земельної ділянки;

– розробку проекту (коштом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, принаймні, так повинно бути);

– погодження розробленого проекту з Комісією з розгляду питань, пов”язаних з погодженням документації із землеустрою;

– затвердження проекту відведення розпорядженням тієї самої райдержадміністрації (місцевої ради), яка надавала згоду на його розробку, та одночасне винесення розпорядження (рішення) про надання такої ділянки у власність чи оренду;

– оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди землі;

– держреєстрація держакта на право власності на земельну ділянку чи договору оренди.

Однією з переваг фермерства вважається можливість безаукціонного отримання землі. Але це не означає, що землю отримати дуже просто, скоріше – навпаки. Тому потрібно насамперед знайти вільну ( не надану у власність чи користування іншій особі) земельну ділянку, оскільки Земельний Кодекс України передбачає обов”язок заявника додати до заяви графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.

Для колишніх членів КСП та інших сільгосппідприємств, що мають земельну частку (пай), існує ще один спосіб отримати землю – виділити в натурі ці земельні частки ( паї).

І, нарешті, – третій спосіб отримання землі – вторинний ринок. Звісно, ми говоримо не про відчудження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, щодо яких продовжує діяти мораторій, а про їх оренду. Теоретично, фермерське господарство можна створити, орендувавши навіть шість соток землі. Головне, щоб остання мала правильне  цільове призначення.

Щодо цільового призначення земель, то класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Держкомзему від 23.07.2010 р. № 548, серед інших сільськогосподарських земель виділяє цільове призначення “для ведення фермерського господарства”. Проте це не означає, що ФГ може використовувати земельні ділянки лише з такими призначенням. Стаття ФГ Закону про ФГ передбачає, що господарство буде виробляти товарну сільськогосподарську продукцію. Звідси випливає можливість використання земель із цільовим призначенням “Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва”. До речі, саме таке призначення найпопулярніше для розпайованих земель.

Цілком правомірним буде також використання вказаним господарством земель, призначених для городництва, сінокосіння, випасання худоби, надання послуг у сільському господарстві, пропаганди передового ведення сільського господарства, іншого сільськогосподарського призначення.

А ось цільове призначення “Для ведення особистого селянського господарства” для ведення фермерського господарства категорично не підходить. Те ж саме стосується індивідуального чи колективного садівництва.

Можливим, але з певними застереженнями, буде також використання земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства. Якщо продукція, вирощена на цих ділянках, споживатиметься самим господарством ( наприклад, у тваринництві), проблем не буде. А ось продаж вирощеної на таких ділянках продукції свідчитиме про нецільове використання земель.

А ось зовсім без землі фермерське господарство, на жаль, створити неможливо. Сподіваємося, інформація, наведена в статті, допомогла Вам. Про порядок державної реєстрації фермерського господарства Ви зможете прочитати в статті “Реєстрація фермерського господарства”.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *