Звільнення працівника фермерського господарства за угодою сторін


звільнення за угодою сторінВ попередніх публікаціях ми уже розглянули такі випадки звільнень працівників фермерського господарства як з ініціативи керівництва та за власним бажанням працівника. В даній статті мова піде про звільнення робітника за угодою сторін.

При звільненні робітника за угодою сторін слід керуватися положеннями  п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Зазначимо, що у законодавстві не передбачено ні певного порядку ні строків припинення трудового договору за угодою сторін.  Отже,  в кожному конкретному випадку строки та порядок звільнення робітника за угодою сторін визначаються безпосередньо працівником та керівництвом фермерського господарства за взаємної згоди.

Зверніть увагу! Звільнення робітника за п. 1 ст. 36 КЗпП за угодою сторін неможливе, якщо одна зі сторін не  згодна припинити трудовий договір за цим пунктом або ж не було досягнуто домовленості про дату звільнення. У такому випадку звільнення робітника може відбутися лише на основі інших підстав (наприклад, за власним бажанням працівника).

На основі положень п. 1 ст. 36 КЗпП (угода сторін) може бути розірвано як трудовий договір, що укладено на невизначений строк, так і строковий трудовий договір.

При звільненні працівника за угодою сторін українським законодавством не передбачено обов’язку попередження про звільнення ні від робітника, ні від керівництва фермерським господарством, а день припинення трудових відносин визначається сторонами за взаємної згоди.

Ініціатива розірвання трудового договору та сама угода сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП можуть бути оформлені як у письмовій (Додаток 1) так і в усній формі. При цьому у письмовій заяві про звільнення, яку подає працівник обов’язково вказується прохання звільнити його за угодою сторін та дата звільнення.

Зверніть увагу! Безпосереднє оформлення звільнення робітника за угодою сторін повинно відбуватися тільки у письмовій формі. При цьому в наказі та трудовій книжці працівника (Додаток 2) необхідно зазначити підставу звільнення за угодою сторін (пункт 1 статті 36 КЗпП) та раніше домовлену дату звільнення.

 

Додаток 1

 

Голові фермерського господарства «Зоря»

Антоненко О.В.

Головного бухгалтера

Козлова Миколи Семеновича

Заява

 

Прошу Вас звільнити мене з роботи згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП за угодою сторін 21.08.2014.

 

15.08.2014                                          (підпис)                                            Козлов М.С.

 

 

 

 

 

Додаток 2

До наказу                         До трудової книжки

2. ЗВІЛЬНИТИ:

2.1.Козлова Миколу Семеновича, головного бухгалтера, 21.08.2014 за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Підстава: заява Козлова М.С. від 15.08.2014  Звільнений за угодою сторін,

п. 1 ст. 36 КЗпП України.

 

Не слід плутати такі підстави для звільнення як звільнення за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) та звільнення за власним бажанням робітника (ст. 38 КЗпП). Адже для них передбачено різний порядок та оформлення звільнення робітника, а також різні правові наслідки як для робітника, так і для фермерського господарства. Про особливості розірвання трудового договору за власним бажанням працівника Ви можете прочитати у статті “Звільнення працівників фермерського господарства за власним бажанням“.

Пункт 1 статті 36 КЗпП (угода сторін) застосовують в основному тоді, коли ні робітник, ні роботодавець не мають інших підстав, які передбачено законодавством, для припинення даного трудового договору. Досить часто потреба у використанні угоди сторін, виникає при достроковому розірванні строкового трудового договору. Наприклад, за угодою сторін може бути припинено трудовий договір з молодим спеціалістом до закінчення його терміну.

Потрібно пам’ятати, що при прийнятті рішення про розірвання трудових відносин з такої підстави як угода сторін як працівник, так і керівництво фермерським господарством повинні прорахувати які правові наслідки для них матиме таке рішення та чи не понесуть вони при цьому матеріальних збитків.

Адже звільнення за пунктом 1 статті 36 КЗпП може мати для робітника негативні правові наслідки в тому разі якщо він мав можливість звільнитися з інших  підстав, за яких законодавство передбачає для робітника відповідні гарантії, пільги чи компенсації.

Наприклад, при  звільненні працівника з підстав, зазначених у пунктах 1 і 2 статті 40 КЗпП, працівникові гарантується виплата вихідної допомоги в розмірі не менше його середньомісячного заробітку. Тоді як  при звільненні за угодою сторін він втрачає таку можливість.

Для роботодавця ж, навпаки, набагато вигідніше в таких випадках звільнити робітника за угодою сторін, адже йому не потрібно буде  виплачувати йому вихідну допомогу.

Анулювання домовленості про звільнення робітника за угодою сторін можливе лише за спільної згоди з цього питання працівника та керівництва фермерським господарством. Тобто, робітник не має змоги в односторонньому порядку розірвати дану домовленість.

Звільнення робітника за даної підстави відбувається за загальноприйнятими правилами . При цьому остаточний розрахунок з працівником проводиться в день його звільнення.  Трудову книжку йому повинні видати також у день звільнення. Якщо працівник відсутній у день звільнення, то розрахунок проводять за його першою вимогою, але не пізніше наступного дня.

Якщо розрахунок вчасно не зроблений з вини роботодавця, то працівникові потрібно нарахувати та виплатити  компенсацію в розмірі середнього заробітку за всі дні прострочення.

На вимогу працівника йому потрібно видати довідку, в якій зазначається його посада, спеціальність та середній заробіток.

Сподіваємося, що дана публікація допомогла Вам розібратися в особливостях звільнення працівника за угодою сторін. Дякуємо за перегляд даної статті.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *