Звільнення працівників фермерського господарства за власним бажанням


звільнення за власним бажаннямДосить часто виникає ситуація, коли працівник фермерського господарства з тих чи інших причин бажає звільнитися з роботи за власним бажанням. В даній статті ми  спробуємо розібратися з особливостями даного виду звільнення.

По-перше, при звільненні працівника за власним бажанням Вам доведеться керуватися положеннями ст.38 КЗпП України.  На перший погляд все просто, та потрібно звернути увагу на певні нюанси, щоб уникнути в подальшому стресових ситуацій.

Отже, робітник фермерського господарства може розірвати трудовий договір, який було  укладено на невизначений строк, попередивши про це керівництво господарства письмово за два тижні до звільнення. При цьому підтвердженням факту попередження буде письмова заява робітника, яку він повинен подати роботодавцю у встановленому законодавством порядку. В даній заяві робітник повинен вказати дату звільнення та причину звільнення “власне бажання” (або ж іншу поважну причину). Якщо роботодавець вімовляється прийняти заяву про звільнення від працівника, то таку заяву він може відправити поштою. При цьому днем подання заяви на звільнення буде вважатися дата реєстрації листа в журналі вхідної кореспонденції фермерського господарства.

Пам’ятайте, що працівник може подати заяву про звільнення як під час роботи, так і під час перебування у відпустці, під час тимчасової непрацездатності, відрядження тощо.

Крім того, законодавством передбачено ряд поважних причин, згідно яких можливе  звільнення робітника до закінчення двотижневого терміну у ті терміни,  які просить працівник. Це можливо при:

– переїзді на нове місце проживання;

– переведенні чоловіка чи дружини на роботу у іншу місцевість;

– вступі до навчального закладу;

– неможливості проживання у даній місцевості, яка підтверджена медичним висновком;

– вагітності;

– догляді за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або ж за дитиною-інвалідом;

– догляді за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або ж за інвалідом першої групи;

– виході на пенсію;

– прийнятті на роботу за конкурсом.

При цьому працівник повинен документально підтвердити вагомість причини свого звільнення. Наприклад, вступ до навчального закладу працівник повинен підтвердити наданням відповідного виклику на навчання з навчального закладу.

Останнім днем роботи вважається день звільнення працівника (по закінченню двотижневого терміну). В цей день керівництво фермерського господарства повинно видати робітнику його трудову книжку та провести розрахунок із заробітної плати, врахувавши при цьому компенсацію за невикористану відпустку.

Зверніть увагу! Перед тим як провести повний розрахунок, Ви повинні обов’язково письмово повідомити робітника про належну йому суму до розрахунку (ст.116 КЗпП України).

Також роботодавцю потрібно пам’ятати що:

1) працівник протягом двох тижнів, що залишаються до дати звільнення, може змінити рішення щодо звільнення та вирішити залишитися працювати у фермерському господарстві. У цьому випадку звільнення робітника не проводиться. Звичайно ж, якщо на його місце ще не запрошено (не прийнято) іншого робітника, якому згідно із ст.38 КЗпП  не можна відмовити в укладанні трудового договору;

Підтвердити факт прийняття на роботу  іншого робітника може  його заява про прийняття  на роботу у дане господарство саме на ту посаду, із якої звільняється попередній робітник, чи наказ роботодавця про приймання на роботу нового робітника або ж про переведення на дану посаду робітника з іншого структурного підрозділу тощо.

2) якщо термін , який залишається до звільнення з моменту подання заяви закінчився, а працівника так і не було звільнено з роботи, тобто з ним не було проведено повного розрахунку та  йому не було видано  трудової книжки і він при цьому не наполягає на звільненні, то трудовий договір вважається діючим, а заява робітника про звільнення втрачає свою юридичну чинність.

Якщо ж працівник наполягає на звільненні, то він має повне право не виходити на роботу після закінчення терміну з моменту подання заяви про звільнення.

Зверніть увагу! В такій ситуації роботодавець повинен виплатити робітникові його середній заробіток за весь час затримки до моменту остаточного розрахунку з робітником та видачі йому трудової книжки (згідно вимог ст. 117 КЗпП).

Пам’ятайте, якщо керівництво фермерського господарства не бажає звільняти робітника з роботи, то він має право звернутися з вимогою про дострокове припинення трудового договору до органу, який займається розглядом трудових суперечок.

Що стосується остаточного  розрахунку  із працівником, то потрібно пам’ятати –  якщо в останній день свого звільнення працівник не працював, та з цього приводу сторони не мають один до одного претензій, то остаточний розрахунок потрібно зробити не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим робітником вимоги про розрахунок. Наприклад, якщо робітник написав заяву про звільнення підчас перебування у відпустці та  вказав у заяві датою звільнення останній день такої відпустки.

Зверніть увагу! Якщо працівник не вказав у заяві про звільнення дату такого звільнення, то керівництво фермерського господарства  не має права прийняти таку заяву від працівника, оскільки вона невірно оформлена.

Сподіваємося, ми змогли висвітлити всі особливості звільнення працівника фермерського господарства за власним бажанням. Дякуємо за перегляд даної статті.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to MyWorld

Ваш e-mail: *
Ваше ім"я: *